Epstein-Barr virus

Poštovani,
suprugu je dijagnosticirana infektivna mononukleoza. PCR test na EBV je pokazao prisutnost virusa u velikim količinama. Ja sam nakon toga radila westernblot potvrdni test, te je moj IgM negativan, a IgG pozitivan (što bi značilo da sam nekad prije bila u doticaju sa virusom). Unazad 3 mjeseca sam sam izgubila 2 puta trudnoću u 5.tjednu. Može li to biti povezano? S obzirom da se virus EBV nalazi 6 do čak 18 mj u slini, je li potrebno i toliko dugo čekati na novi pokušaj začeća? Liječnik je rekao da nema 2 mj grljenja i ljubljenja, no ukoliko se virus izlučuje i 6 mjeseci nakon infekcije, i dalje postoji opasnost za mene, te mogućnost reaktivacije virusa. Koja je vjerojatnost da nam je i dijete zaraženo, kao i vjerojatnost da je virus upravo dijete i prenijelo iz vrtićke skupine? Što nam savjetujete kako da se ponašamo u cilju očuvanja zdravlja za sve. Hvala unaprijed

14.1.2021

Odgovara

Mirjana Žagar-Petrović dr.med.

Poštovana, kod male djece infektivna mononukleoza je često blaga i neprepoznata, tako da je moguće da je dijete donijelo virus iz vrtića. Reinfekcija kod vas malo je vjerojatna budući da imate protutijela. Negativna IgM i pozitivna IgG protutijela ukazuju na infekciju koja je bila prije 6 i više mjeseci. Nakon infekcije određeni mali broj osoba može izlučivati virus kroz period duži od jedne godine. Da li je bolest uzrok pobačaja teško je reći , ukoliko nisu rađene egzaktne pretrage. Osim sline EBV se prenosi i spolnim putem. Za razliku od CMV (citomegalovirus) koji je izravno povezan s neželjenim ishodima trudnoće, za EBV mi nije poznato da je uzrok pobačaja ( molim savjet ginekologa). Za praćenje dinamike bolesti koristi se kompletna krvna slika i jetrene probe . Ukoliko su vrijednosti u granici normale bolesnik se oporavio.
Lijep pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Nakon preboljenja korone ne osjećam se dobro, što da radim?

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Od 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Cijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Redovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade

Epidemiologija

Molim Vas komentar nalaza