Glavobolje i bol u vratu
Pozdrav,
imam već duže vremena glavobolje pa bih vam poslao nalaz magneta da mi kažete što mi je raditi. Doktorica mi je rekla samo da starim i da mi treba intenzivna fizikalna terapija. Imam 50 godina i 30 godina staža kao automehaničar.
1. nalaz: Radiološki nalaz i mišljenje
Na MR cervikalne kralježnice vidi se održana do nešto izraženija fiziološka lordoza.
Trupovi kralješaka su primjerene visine, oštro ocrtanih kontura te održane dorzalne interkorporalne linije.
Diferenciraju se osteodegenerativne promjene naročito fasetarnih zglobova.
Na segmentima C3-C4, C4-C5, C5-C6 i C6-C7 vide se desikacijske promjene i.v. diska s blagim znacima ‘I bulging diska” uz tendenciju formiranja spondilofit-disk kompleksa obostrano dorzolatralno na segmentu C4-C5 naročito na segmentu C5-C6. Opisivane promjene u kontrolnom razdoblju, a u komparaciji s pregledom od 24.11.2018.g. pokazuju naznačenu progresiju.
Medula spinalis je primjerenog intenziteta signala.
Na kraniocervikalnom prijelazu vidi se primjeren odnos anatomskih struktura. Intra i ekstraduralnih ekspanzivnih procesa se ne diferencira.
Na MR lumbalne kralježnice vidi se blago reducirana fiziološka lordoza.
Trupovi kralješaka su oštro ocrtanih kontura, primjerenog intenziteta signala i visine te održane dorzalne interkorporalne linije.
Diferenciraju se naznačene degenerativne promjene fasetarnih zglobova, koji pokazuju tendenciju redukcije transverzalnog promjera vertebralnog kanala.
Protruzije i hernijacije i.v.diska te desikacijskih promjena se ne nalazi, osim što se na segmentu L4-L5 vide incipijentni znaci razvoja degenerativnih radikulopatija sa diskretnom redukcijom radikularnih kanala te bez neurodiskalnog kontakta Konus medularis vidi se u razini LI kralješka.
Intra i ekstraduralnih ekspanzivnih procesa se ne nalazi.
2. nalaz: Radiološki nalaz i mišljenje
Pacijent dolazi na MR mozga koji se učini nativno standardnim tehnikama i usporedi se sa snimkama
Na presjecima kroz područje moždanog parenhima nalaz je u cijelosti stacionaran. Vidljive ranije opisivane lezije bijele tvari koje su bez promjene morfologije i intenziteta signala u kontrolnom intervalu, bez vidljivih novonastalih lezija. Ne uočava se svježe ishemije, hemoragije niti znakova za ekspanzivni proces a ostali nalaz je također stacionaran. I dalje se prati retencijska cista desnog maksilarnog sinusa koja je također bez promjene u kontrolnom intervalu.
Na učinjenoj MRA primjenom 3D TOF tehnike ne uočavam aneurizmi niti AVM. Ne uočavam signifikantnih stenotskih niti okluzivnih promjena analizi dostupnih arterija.
20.3.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
Vaši se problemi u prvom redu mogu povezati s promjenama u vratu, što je detaljno opisano u nalazu MR vrtne kralježnice. Glavobolja je jedan od dominantnih simptoma skupine poremećaja koje zajedničkim imenom nazivamo cervikobrahijalni sindrom.
To je nespecifični pojam kojim se objedinjuje skupina simptoma: bol, utrnulost, slabost te oticanje u području vrata i ramena. Cervikobrahijalni sindrom je posljedica iritacije ili kompresije korijena živaca C4 – C8 (vratnih tj. cervikalnih), najčešće zbog prolapsa kralježničkog diska, teških degenerativnih promjena ili povreda. Dugotrajno držanje glave savinute prema naprijed u gornjem dijelu vratne kralježnice ili ekstenzija (istezanje unazad) glave u donjem dijelu vratne kralježnice izaziva kompresiju na korijen živca i također može uzrokovati ovaj sindrom. Ako je prisutna degeneracija i okoštavanje malih i većih zglobova kralježnice, isto tako se mogu pojaviti bol, utrnulost, slabost i oticanje istog područja. Osobito su ugroženi pojedinci koji se najčešće bave zanimanjima ili obavljaju aktivnosti koje uključuju kontinuirani rad rukama s ponavljanjem istih radnji (prenaprezanje). Također, može biti riječ o poslovima koji zahtijevaju zadržavanje vrata u istom položaju dulje vrijeme.
Liječenje je konzervativno i simptomatsko. Cilj je smanjiti te ukloniti bol i postojeće simptome, održavati pokretljivost zglobova ramenog obruča i vratne kralježnice te poboljšanje kvalitete života. Bolovi i poremećaji spavanja olakšavaju se lijekovima. Koriste se analgetici, nesteroidni antireumatici i mišićni relaksatori, koje vam može propisati vaš osobni liječnik.
Neko vrijeme se može koristiti kratki ovratnik na vratu za potporu mišićima. Ne preporučuje se nošenje ovratnika duže od 4 dana. Potrebno ga je skidati postepeno kako ne bi došlo do smanjenja snage vrata mišića. Fizikalna terapija (električna stimulacija, korekcija držanja, vježbe snage i izdržljivosti) može ublažiti ili smanjiti simptome. Vrlo važnu ulogu igra i mirovanje te relaksacija mišića vratne kralježnice, no što kraći period. Ispravljanje držanja također može biti važan cilj fizikalne terapije i ergonomske promjene na radnom mjestu omogućuju pojedincima sa sindromom da rade udobnije.
Veliko je pitanje možete li vi to u svojoj profesiji postići i možete li možda promijeniti poziciju unutar vašeg radnog mjesta. Istežite se što češće ako radite za stolom. Podižite i spuštajte ramena. Također, istežite ramena i lopatice zajedno, a zatim ih opustite. Izbjegavajte spavanje na trbuhu jer je ta pozicija izuzetno naporna za vratnu kralježnicu. Oporavak od cervikobrahijalnog sindroma može biti potpun, djelomičan ili vrlo ograničen.
Što se tiče nalaza MR lumbalne kralježnice (područje “križa”), također se opisuju degenerativne promjene koje u ovm času nisu vodeći uzrok vaših tegoba, ali o njima također treba voditi računa, u čemu će pomoći odgovvarajuća fizikalna terapija, vježbe istezanja i drugo ranije navedeno.
Nalaz MR mozga ne upućuje da bi uzrok vaših glavobolja bio neki poremećaj vezan uz promjene u tkivu ili krvotoku mozga i nalaz ne odstupa od normale obzirom na vašu dob.
Obratite pažnju i na zdravlje sinusa i sluznice gornjeg dišnog sustava. Potrebno je da nosni kanali budu prohodni, da možete slobodno disati bez teškoća, jer u protivnom može i ta činjenica biti uzrokom glavobolje.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.