Molim savjet prema nalazu koji šaljem od MR-a
Poštovani, molim savjet prema nalazu koji šaljem od MR-a. Unatrag par mjeseci imam bolove u desnoj polovici glave, probadajuće bljeskove više puta na dan, povremeno smetnja u dubini/iza desnog oka, počelo je sa malom sjenom na oku koja je nestala nakon 2mj. Primjećujem i jedan nekontrolirani trzaj glavom -lagano u lijevu stranu više puta dnevno.Terapija 3x dnevno Indometacin unatrag 4mj, nema poboljšanja.
Nalaz: MR mozga u standardnim tehnikama snimanja, nativno:
Upućena na MR mozga i MRA od strane neurologa zbog glavobolje i smetnji vida.
Uredna je organizacija girusa i sulkusa te diferencijacija sive i bijele tvari.
Nema svježe ishemije, hemoragije, ekstraaksijalne kolekcije ni ekspanzivnih tvorbi.
Obostrano frontalno subkortikalno, desno subkortikalno inzularno i lijevo u dubokoj bijeloj tvari peritrigonalno
nekoliko punktiformnih T2 hiperintenziteta odgovaraju kroničnim vaskularnim lezijama u sklopu mikroagiopatije.
Desno temporalno subkortikalno punktiformni hipointenzitet signala u SWI promjera 2 mm, odgovara kavernomu
Zabramski tip IV.
Uredan je izgled optičke hijazme, pontocerebelarnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza.
Stanjeno je tkivo hipofize – parcijalna empty sella.
Centralne strukture su medioponirane. Ventrikularni sustav je primjerene širine.
Minimalno zadebljanje sluznice etmoidne celule s desne strane.
MR angiografija intrakranijskih krvnih žila 3D TOF:
Tortuozan tijek lijeve ACI u C4/C5 segmentu.
Gracilna je desna posteriorna komunikantna arterija. Hipoplastičan P1 segment lijeve posteriorne cerebralne
arterije s dominatnom stražnjom komunikantnom arterijom u odnosu na hipoplastični P1 segment – fetalni tip
posteriorne cirkulacije lijevo.
Uredan je izgled preostalih arterija prednje i stražnje moždane cirkulacije, Willisijevog prstena, bez patoloških
suženja, aneurizmatskih proširenja, AV malformacija.
Hvala,lp
22.5.2024
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovana hvala Vam na pitanju. Na nalazu MR-a mozga opisane su nespecifične promjene. Nespecifične promjene u bijeloj tvari na MR-u mozga odnose se na područja promijenjenog izgleda ili intenziteta signala u bijeloj tvari mozga koja nemaju jasan i specifičan temeljni uzrok. Bijela tvar sastoji se od živčanih vlakana prekrivenih mijelinom, što olakšava komunikaciju između različitih dijelova mozga. Nespecifične promjene u bijeloj tvari mogu se manifestirati kao male, raštrkane abnormalnosti koje se često vide kao svijetle ili tamne mrlje na MR snimci.
Ove su promjene relativno česte, osobito kako pojedinci stare, a mogu biti uzrokovane raznim čimbenicima, uključujući:
-promjene povezane s dobi. Kako ljudi stare, mogu se razviti nespecifične promjene bijele tvari zbog normalnog procesa starenja. Te se promjene često nazivaju “promjene bijele tvari povezane sa starenjem” ili “hiperintenziteti bijele tvari”.
-bolest malih krvnih žila. Stanja koja utječu na male krvne žile u mozgu, kao što je hipertenzija (visoki krvni tlak) ili vaskularni čimbenici rizika, mogu dovesti do promjena u bijeloj tvari.
– ostala stanja. Nespecifične promjene bijele tvari također mogu biti povezane s nizom medicinskih stanja, uključujući migrene, metaboličke poremećaje i genetske čimbenike.
Važno je napomenuti da se nespecifične promjene u bijeloj tvari obično ne smatraju specifičnim pokazateljima bilo koje određene bolesti ili stanja. Te se promjene mogu vidjeti kod asimptomatskih osoba i ne moraju nužno biti povezane s kliničkim simptomima. Međutim, u nekim slučajevima te promjene mogu biti povezane sa suptilnim kognitivnim ili neurološkim promjenama, pa može biti opravdana daljnja procjena od strane neurologa.
Kada se na magnetskoj rezonanci identificiraju nespecifične promjene u bijeloj tvari, one se često tumače u kontekstu cjelokupne povijesti bolesti pojedinca, simptoma i čimbenika rizika. Mogu se preporučiti dodatne evaluacije kako bi se bolje razumjelo njihovo značenje i potencijalni temeljni uzroci. Ako ste zabrinuti u vezi s rezultatima magnetske rezonance ili bilo kakvim neurološkim simptomima, važno je o tome razgovarati sa svojim liječnikom radi odgovarajuće procjene. Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom. Želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.