Behçetova bolest – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Behçetova bolest zvana još i Behçetov sindrom je rijedak poremećaj koji uzrokuje upalu krvnih žila (vaskulitis) u cijelom tijelu.

Što je Behçetova bolest?

Behçetova bolest zvana još i Behçetov sindrom je rijedak poremećaj koji uzrokuje upalu krvnih žila (vaskulitis) u cijelom tijelu. Ova upala najčešće utječe na male krvne žile u usnoj šupljini, genitalijama, koži i očima. Bolest može imati brojne simptome koje može biti teško povezati u početku bolesti i postaviti točnu dijagnozu. Simptomi mogu uključivati ​​rane u usnoj šupljini, upalu očiju, osip i lezije na koži te ulceracije na genitalijama. Simptomi Behçetove bolesti variraju od osobe do osobe. Liječenje uključuje lijekove za smanjenje znakova i simptoma Behçetove bolesti, te za sprečavanje ozbiljnih komplikacija, kao što je na primjer sljepoća.

Bolne rane u ustima zvane i aftozni ulkusi su obično prvi znak Behçetove bolesti. Ove rane se mogu pojaviti na usnama, jeziku, obrazima, grlu i tonzilima (krajnicima). Ulceri se obično liječe u roku od jednog do dva tjedna. Oko 75 posto svih ljudi s Behçetovim bolestima razvijaju slične ranice na genitalijama, najčešće na skrotumu kod muškaraca i vaginalno kod žena.

Behçetova bolest također može uzrokovati bolne promijene na koži. Većina bolesnika s ovom bolesti razvija „gnojne prišteve“ koji podsjećaju na akne. Ove promijene se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu. Neki bolesnici razviju crvene, nježne nodule zvane eritema nodosum. Ovi čvorovi se obično razvijaju na nogama, ali se mogu pojaviti i na rukama, licu i vratu.

Upala oka se zove uveitis i nalazi se u više od polovice bolesnika s Behcetovom bolesti. Problemi s očima su češći kod mlađih osoba s tom bolesti i češće utječu na muškarce nego žene. Uveitis može rezultirati mutnim vidom i ekstremnom osjetljivošću na svjetlost (fotofobija). Rijetko, upala također može uzrokovati bolove oko očiju i crvenilo. Ako se ne liječi, problemi oka povezani s Behçetovom bolesti mogu dovesti do sljepoće.

Zahvaćenost zglobova je također uobičajena u Behçetovoj bolesti. Često utječe na jedan zglob odjednom, pri čemu svaki zahvaćen zglob postaje otečen i bolan, a zatim postaje bolje.

Rijetko, Behçetova bolest može utjecati na mozak i leđnu moždinu (središnji živčani sustav), gastrointestinalni trakt, velike krvne žile, srce, pluća i bubrege.

Poremećaji središnjeg živčanog sustava mogu dovesti do glavobolje, zbunjenosti, promjena osobnosti, gubitka pamćenja, poremećaja govora i problema s ravnotežom i kretanjem. Ovisno o djelu mozga ili leđne moždine koji je zahvaćen.  

Uključivanje gastrointestinalnog trakta može dovesti do rana u crijevima (intestinalna perforacija), koje mogu uzrokovati ozbiljnu infekciju i biti opasne po život.

Znakovi i simptomi bolesti Behçetove bolesti obično počinju u dvadesetim ili tridesetim godinama, iako se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi. Pojedini bolesnici imaju relativno blage simptome koji su ograničeni na rane u ustima i genitalije. Drugi imaju teže simptome koji utječu na različite dijelove tijela, uključujući oči i vitalne organe. Simptomi Behçetove bolesti se obično javljaju kroz duže razdoblje od nekoliko mjeseci ili godina.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Preporuka za liječenje upale SI zgloba

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR križa – molim tumačenje i savjet

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Podjela spinalnih tumora prema vrsti. Ovdje ćemo spomenuti samo neke od najčešćih tumora koje susrećemo u području kralježnice i spinalnog kanala. Benigni spinalni tumori. • Hemangiomi su dobroćudni (benigni) tumori krvnih žila. Jako se često nalaze na rendgenskim snimkama kao slučajan nalaz i obično ne zahtijevaju liječenje. Mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu, no […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Uvod. Spinalni tumori ili tumori kralježnične moždine i kralježnice predstavljaju tumorsko tkivo unutar ili oko kralježnične moždine. Tumori kralježnice klasificirani su prema: Tumori leđne moždine, koji se naziva i intraduralni tumori, su tumori kralježnice koji počinje unutar leđne moždine ili tvrde ovojnice leđne moždine (dura). Intraduralni tumori se dijele na: Tumor koji zahvaća kosti kralježnice […]