Bartolinijeva žlijezda – nešto o tome

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Na spomen Bartolinijeve žlijezde neke se žene prisjete svih mučnih trenutaka povezanih s upalom ove žlijezde. One pak žene koje nisu imale iskustva s bolestima Bartolinijeve žlijezde često i ne znaju o čemu je, o kakvoj je žlijezdi riječ.

Na spomen Bartolinijeve žlijezde neke se žene prisjete svih mučnih trenutaka povezanih s upalom ove žlijezde. One pak žene koje nisu imale iskustva s bolestima Bartolinijeve žlijezde često i ne znaju o čemu je, o kakvoj je žlijezdi riječ.

Kroz ambulantni rad vidimo koliko nejasnoća u vezi ove žlijezde ima, od pitanja ima li svaka žena Bartolinijevu žlijezdu, može li njezin muški partner također dobiti upalu ove žlijezde, pa do onih je li upala Bartolinijeve žlijezde povezana s izostankom menstruacije itd. Time smo se rukovodili pripremajući ovaj kratki osvrt.

Bartolinijeva žlijezda (lat. glandula Bartholini) je parna žlijezda u žena, koja se nalazi površno, lijevo i desno od ulaza u rodnicu. Bartolinijeve žlijezde izlučuju tekućinu koja doprinosi vlažnosti rodnice, kroz izvodni kanal kojega je vanjski otvor na stidnici. Začepljenjem izvodnoga kanalića Bartolinijeve žlijezde stvara se cista, a inficiranjem toga sadržaja razvije se apsces, koji se liječi medikamentozno (antibioticima) i kirurški. Najčešće se radi o tzv. malom kirurškom zahvatu, koji se radi ili ambulantno, ili u jednodnevnom bolničkom boravku, ako se ne razviju komplikacije koje bi zahtijevale dulji boravak u bolnici i dodatno liječenje, bilo medikamentozno, kirurško ili kombinirano, što je rijetko.

Aspces Bartolinijeve žlijezde može se ponovno javiti u istoj žlijezdi, a također i u drugoj i to i više puta, ako se prethodno ona kirurški ne odstrani, nego se drenira.

Kod razvoja apscesa Bartolinijeve žlijezde, ona može doseći i nekoliko centimetara u promjeru. Rast Bartolinijeve žlijezde zbog upale uzrokuje izrazitu bol i neugodu u žene. Štoviše, zbog tegoba koje izazove, upala Batolinijeve žlijezde je zapravo hitno stanje i čest razlog dolaska žene u hitnu ginekološku službu.

U trenutku kada se kirurški učini otvor u njoj i ispusti gnojni sadržaj, žena promptno osjeti olakšanje. U idealnim uvjetima, gnojni se sadržaj još nekoliko dana drenira i lokalni nalaz je iza toga uredan.

U slučajevima kronične upale Bartolinijeve žlijezde, ona prestaje biti bolna i ostane uvećana. Neke žene na to ne obraćaju pažnju, iako takvo stanje može smetati pri spolnim odnosima, štoviše, može ih i onemogućavati. Kronični bartolinitis najčešće se liječi kirurški, ekstirpacijom, odstranjenjem Bartolinijeve žlijezde.

Osim ovih upalnih promjena, u Bartolinijevoj žlijezdi se može razviti i rak, što je jedna od najrjeđih lokalizacija malignoma u žena.

Može li se upala Bartolinijeve žlijezde spriječiti?

Uobičajeno se u tom smislu daju savjeti o provođenju intimne higijene, o odgovornom spolnom ponašanju i uopće o urednom načinu života.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]