Zarazna Varaždin

Užasno mi je teško pala činjenica da iz toplica koje sam toliko iščekivao moram ići u zaraznu. Za mene je to bio korak unazad i konstantno sam si ponavljao u glavi doktorove riječi da se radi samo o osam dana zarazne prije mog povratka u toplice. Već sama vožnja do zarazne bila je avantura s obzirom na to da nije bilo raspoložive sestre koja bi išla sa mnom u vozilu pa je uz mene jedino bila majka koja mi je do zarazne konstantno držala krevet kako ne bih odletio jer nije bio dobro učvršćen.

Dolaskom u zaraznu bolnicu u Varaždinu, smjestili su me u sobu na kraju hodnika, u kojoj sam konačno dobio priliku biti sam. Možda zvuči čudno što sam napisao konačno, ali uvijek sam bio osoba koja preferira mir i koja voli biti sama. Nakon konstantne buke koja se oko mene odvijala zadnja dva mjeseca, na ovo sam gledao kao na preporod.

Odmah po dolasku u sobu, posjetila me vrlo simpatična i susretljiva glavna doktorica i šefica odjela koja je inzistirala na tome da mi se naprave sve moguće pretrage kako bi ustanovili što mi se događa. Možda i bolje da nije, jer „popis“ nalaza koji je stigao koji dan kasnije sve nas je ostavio u čudu.

No, moja nadanja o miru uskoro su se pretvorila u horor. Svega dan nakon dolaska u zaraznu, u nedjelju, uz stolicu iz mene je izašlo poprilično puno krvi. Dok su me medicinska sestra i majka presvlačile upitao sam što se dogodilo, na što mi je sestra odgovorila da sam se samo malo pokakao. Tada nisam mogao ništa fizički pa je odgovor ljudi oko bio jedina stvar na koju sam se mogao osloniti. Presvukavši me, ubrzo se dogodilo isto, ali ovaj put s puno više krvi. Znajući da nešto nije u redu, kontaktirani su svi mogući doktori i u nedjeljno popodne oko mene ih se okupilo ravno petero!

Odmah sam hitno poslan na snimanje crijeva jer se sumnjalo na to da su pukla. Problem je bio što sam za snimanje trebao biti na strogom boku, a kako na boku radi kanile nisam mogao disati, uslijedila je prava mala bitka, a i drama.

Saznavši da do puknuća nije došlo, zaključak takvog krvarenja bili su toksini u crijevima i lijek marivarin, kao uzrok još obilnijeg krvarenja. Danas mogu reći da se vjerojatno radilo o klostridiji što je otpusnim pismom na neki način i potvrđeno.

Intenzivna

Dobivši injekciju kako bi se zaustavilo krvarenje, poslan sam nazad intenzivnu. Od operacije, intenzivne, normalnog odjela i toplica, vratio sam se na potpuni početak. Ako mi je ikada u životu bilo teško, onda je to bio taj trenutak! Tu sam se raspao u potpunosti i ranjivije, očajnije i nemoćnije se nikada nisam osjećao kao u tom trenutku.

Na tri puna dana stavljen sam u sobu i to u potpunu izolaciju bez mogućnosti posjete. Tri dana ništa nisam smio jest, a piti sam mogao samo tako da su mi dali čaj na vrh usana kako bih ih navlažio. Sa tri strane sobe bio sam okružen staklom tako da sam mogao na neki način vidjeti što se oko mene događa, a najviše mi je za oko zapinjala Milka od jagode koju je osoblje bolnice jelo svega dva metra od mene, u drugoj prostoriji.

Nisam imao nikoga za razgovor, nikoga i ničega čemu bih se veselio, nisam imao televizor, radio pa čak niti sat. Tri dana proveo sam gledajući u strop i boreći se s konstantnom temperaturom koja bi svaki dosezala 40 stupnjeva. Ili mi je bilo toliko vruće da sam mislio da će mi oči ispasti, ili toliko hladno dok je temperatura rasla da sam imao treskavicu. Tijelo mi se borilo za život na jedan način, a glava na neki posve drugi način.

Povratak na odjel

Nakon tri dana horora i prestanka krvarenja iz crijeva, vraćen sam se na odjel i to u sobu gdje sam prvotno smješten. Da ne bih imao trenutak predaha pobrinula se doktorica došavši s onim famoznim popisom koji sam spomenuo na početku. Slušajući popis, čovjeku može samo postati slabo. Pronađene su mi bakterije na oba dekubitusa, onom na trtici i onom na lopatici, pronađene su i mi bakterije u urinu, gljivice u kanili i na plućima, toksini u crijevima i šećer na kraju, MRSA u nosu, visoko rezistentna i opasna bakterija. Osim toga, krvna slika izgledala mi je kriminalno i doktorica je rekla da su mi jako oštećena crvena krvna zrnca.

Za početak, krenuli smo s čišćenjem kanile. Uklonivši ju, ustanovljeno je da nije mijenjana neko vrijeme što je u potpunosti nedopustivo i kao uzrok tome dobio sam gljivice i zaštopavanje od kojeg nisam mogao disati. Kroz rupicu na grlu ušli su mi s kateterom i kao sa usisavačem „posisali“ sav šlajm koji se u meni nalazio. Osjećaj odvratnosti i nelagode koji sam pri tome osjetio nije se mogao mjeriti s onime što su iz mene izvadili. Ipak, izvadivši to iz mene, prodisao sam konačno i u potpunosti se preporodio. Sada sam konačno imao jednu pozitivnu stvar koja se dogodila!

U tom trenutku, potpuno izmućen imao sam svega pedesetak kila, ako ne i manje, dok sam nastradavši imao sedamdeset i osam! Tog dana pojeo sam tri ručka zaredom, roditelji nisu mogli vjerovat, a kao šlag na tortu, pojeo sam najveću Milku od jagode! Nikada ju nisam nešto previše volio, ali tad je to bila čokolada iz snova.

Nastavak liječenja

Sljedećih dana postepeno sam dolazio k sebi, kako fizički, tako i psihički. Na dekubituse su mi stavljeni posebni flasteri koje u toplicama nisu htjeli koristiti, primio sam transfuziju i riješen sam većine bakterija koje su se nastanile u meni. Osim toga, dobio sam televizor i radio i po prvi put gledao sam nešto i slušao glazbu što mi je užasno pomoglo psihički. Bio je to period kada sam uistinu izgledao najgore u životu i bilo mi je drago s jedne strane što ne mogu imati posjete jer nisam htio da me prijatelji vide takvog.

Uskoro su uslijedile i prve vježbe, dobio sam dvije fizioterapeutkinje koje su radile s mnom, rane su se počele zatvarati i počeo sam unatoč kanili sve normalnije govoriti. Ono što je bio problem jest da sam i dalje konstantno po cijele dane imao temperaturu o kojoj se nije znalo ništa.

Ono što je u pozadini svega bilo vrlo važno jest da sam ja se ja dobivao psihički pa mi je paralelno s time rastao moral, optimizam i raspoloženje. Tako sam prilikom „suhog“ kupanja gdje su me dvije mlađe sestre prale i brisale u krevetu, u trenutku kada mi je sestra rukom prešla preko kanile, počeo glumiti kao da se gušim. Sestra se naravno uplašila, kako kaže, skoro je skočila kroz prozor, no ubrzo su obje shvatile da se radi o šali i svi smo se dobro nasmijali.

Ono što me konstantno mučilo jest to da nikada nisam znao koje je vrijeme. Prolazilo bi ono bez da znam koje je doba dana, uopće nisam imao pojma o njemu. Da me malo „ušutkaj“ radi konstantnih pitanja o vremenu, dobio sam lijepi digitalni sat ravno ispred sebe. Tom satu prve se noći upalio alarm usred noći, a doktor je u punom trku s kraja odjela dotrčao u panici misleći kako valjda netko umire!

Što dalje?

Obećano mi je nakon osam dana zarazne biti vraćen u toplice. Nakon mjesec dana ja sam i dalje ležao u zaraznoj. Dane kada sam najviše trebao vježbati radi povratka funkcija, ja sam provodio i dalje boreći se sa visokim temperaturama. Tada sam već tri mjeseca svakodnevno kurio između 38 i 40 stupnjeva po cijele dane. Zadnji prijedlog i sumnja doktora bila je da imam bakterije na srcu što je opovrgnuto pregledom i nakon tog zadnjeg ispaljenog metka, doktori više nisu znali što sa mnom i od čega temperatura.

Nakon mjesec dana zarazne u Varaždinu, na prijedlog mojih roditelja, doktori su se složili da je najbolje da me se preseli na zaraznu u Zagrebu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Prostata

Ako koristim ovu terapiju može li mi se smanjiti prostata te izbjeći operacija?

Ultrazvuk

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Bolovi

Akutna upala gušterače

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Akutna upala gušterače, poznata i kao akutni pankreatitis, predstavlja naglo nastalu upalu gušterače koja se očituje jakim bolovima u gornjem dijelu trbuha, a koja može rezultirati ozbiljnim lokalnim i sistemskim komplikacijama. Ova bolest se može kretati od blagog, samoograničavajućeg oblika do teškog, životno ugrožavajućeg stanja. Uzroci akutnog pankreatitisa su mnogobrojni, a najčešći su: žučni kamenci, […]

Operacija

Minimalno invazivna kirurgija u urologiji

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ovdje govorimo o specifičnom obliku kirurških zahvata koji su usmjereni minimiziranju traume za bolesnika poglavito birajući pristup pojedinom kirurškom zahvatu, a to se u najvećoj mjeri odnosi na izbjegavanje tzv. klasične kirurgije otvorenim širokim rezom. Poanta minimalne invazivnosti je, dakle, u pristupu operativnom polju jer „unutra“ se gotovo uvijek opet mora napraviti isti kirurški postupak […]

Operacija

Spinalni hemangiom – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Liječenje.  S obzirom da je velika većina hemangioma bez simptoma, tada je liječenje nepotrebno kod većine osoba s hemangiomom. Liječenje je potrebno kod neuroloških poremećaja ili jake boli. Mali i stabilni hemangiomi ne zahtijevaju operaciju samo kontrolne preglede. MR kontrolni pregled može pokazati je li se hemangiom povećao i pritišće li na okolne strukture. U […]

Krvarenje

Koji su mogući uzroci krvarenja tokom odnosa?

Povezani članci

Urologija

PSA povišena vrijednost – molim Vaše mišljenje

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Porođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Obiteljska medicina

Rekurentne infekcije mokraćnog sustava

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Rekurentne IMS su one koje su javljaju dva ili više puta u šest mjeseci, odnosno tri ili više puta u jednoj godini. Rekurentne IMS češće su reinfekcije (upala uzrokovana mikroorganizmom različitim od prijašnje upale), a rjeđe su relapsi (upala uzrokovana istim mikroorganizmom koji je dokazan prije početka liječenja zadnje upale). Rezorvoar za reinfekciju je fekalna […]

Urologija

Rana dijagnostika raka prostate – nacionalni program

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Temeljem preporuka EU od početka veljače 2024. pokrenut je, na inicijativu Ministarstva zdravstva i Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo te stručnog povjerenstva Nacionalni program rane detekcije raka prostate. Program je pokrenut obzirom da je rak prostate treći uzrok smrtnosti od malignih bolesti u muškoj populaciji i time predstavlja javno-zdravstveni problem koji zahtijeva sustavni pristup. Posebni […]

Urologija

Je li moj problem urološki?

Urologija

Lijekovi za prostatu

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Pišem ovaj naslov uopćeno ne bi li privukao pažnju čitatelja. Zapravo podrazumijevam lijekove koji primarno služe za otklanjanje ili umanjenje opstruktivnih tegoba mokrenja. Podsjetimo … to su tegobe poput čekanja na početak mokrenja, naprezanje prilikom završetka mokrenja, slab i isprekidan mlaz mokraće itd. Katkad je uvećana prostata i uzrok učestalog dnevnog i noćnog mokrenja, ali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]